Vlasové olejování je rituál, či spíše způsob pečování o vlasy, který je populární již několik století a detailně popsaný Ájurvédou (východní filozofie a medicína). Dnes se metoda těší velké obliby, jelikož se ženy začaly zajímat o to, co si aplikují na vlasy.
Vlasová kosmetika v dnešní době obsahuje velké množství alkoholů, silikonů a dalších podobných složek, které mohou ovlivňovat funkci mazových žláz a podporovat další poškození vlasů.
Dále již víme, že šampony nedokáží vlasy ovlivnit natolik, aby dokázaly zajistit obnovu, či výživu vlasů zcela samy. Víme, že určité substance dokáží vniknout do vlasové struktury a pozitivně ovlivnit stav vlasu zevnitř. Tyto složky jsou součástí vlasových olejů, což jsou přírodní substance získávané lisováním plodů, semen a ořechů za studena.
Přírodní oleje a vlasové olejování
Díky přírodním olejům můžeme provádět metodu vlasového olejování. O co se jedná? Jedná se o velice jednoduchou metodu péče o vlasy, kdy si na vlasy aplikujeme vlasový olej. Proceduru můžeme přirovnat k aplikaci vlasové masky. Ve většině případu se ale vlasové masky nevstřebají tak, jako právě oleje.
Vlasové olejování se zaměřuje na penetraci do vlasové struktury. Kořínky a folikuly vlasů jsou odpovědné za zdraví, krásu a správný růst vlasu. Proto je nesmírně důležité, abychom se soustředili právě na tyto části vlasů. Vlasové olejování dokáže vyrovnat procesy, které probíhají v pokožce hlavy a ve vlasových koříncích. Kromě toho procedura posiluje vlasy a ulehčuje jejich růst. Díky tomu jsou vlasy krásné a plné zdraví.
Vlasová porozita – Teorie, praxe, zdraví vlasů
Přírodní oleje, které jsou určené k vlasovému olejování, se musí hodit k určité vlasové porozitě, která je závislá na tom, jak jsou odchlíplé vlasové kutikuly od samotné vlasové struktury. Čím větší je zde úhel, tím větší molekuly se dostanou do struktury vlasu. Některé oleje se tedy hodí k vlasům s vysokou porozitou a další zase k vlasům s nízkou porozitou
Vlasová porozita – Jak ji objevit?
Čím otevřenější kutikuly jsou, tím vyšší je vlasová porozita (tím více jsou vlasy poškozené). Dobrou zprávou je, že je nesmírně snadné zjistit, jaký máte typ vlasové porozity i z pohodlí domova. Stačí si napustit sklenici s vodou a na hladinu položit váš vlas. Poté stačí sledovat, jak rychle bude vlas klesat. Vody nesmí být ani moc horká, ani moc studená.
Ponechejte vlas na hladině po dobu cca 10 minut a poté sledujte, jak hluboko se vlas ponoří.
- pokud vlas plave na hladině, znamená to, že máte vlasy s nízkou porozitou
- pokud vlas plave někde uprostřed, znamená to, že máte vlasy se střední porozitou
- pokud vlas plave u dna sklenice, znamená to, že máte vlasy s vysokou porozitou
Jakmile znáte typ své porozity, můžete si vybrat olej, který vám bude vyhovovat.
- Nízká porozita – skvěle se k ní hodí malé částice, takže oleje by měly být složené hlavně z nasycených mastných kyselin.
- Střední porozita – skvěle se k ní hodí středně velké molekuly, takže např. kyseliny z omega-7 a omega-9 skupiny.
- Vysoká porozita – hodí se k ní oleje s velkými molekulami, např. omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
Před nákupem oleje si tedy musíte zkontrolovat, jaké mastné kyseliny dominují jeho složení.